Diskusia k Návrhom na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Návrhy na zmenu a diskusia o rybárskom zákone, vyhláške a miestnom poriadku.

Návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod rybopet » Str Dec 29, 2010 8:34 am

Vyhlasujem zmysluplnú diskusiu podloženú faktami na zmenu alebo doplnenie zákonov, kedže po sneme SRZ je voľa dať to do legislatívneho procesu/vid rozhovor s tajomníkom Balážom v RRR/.Je zima, času dosť,môžme debatiť.Najlepšie tak:V paragrafe tom a tom by som zmenil to a to atd.
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod stewik » Str Dec 29, 2010 9:23 pm

By som zmenil to, aby rybári "chyť a pusť" nemuseli platiť takú sumu za povolenku ale by aj stratili právo vziať si rybu :)
Chyť, urob fotku a pusti, aby bolo čo fotiť aj nabudúce.
http://stewik.mrk.cz/
Obrázok užívateľa
stewik
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 293
Registrovaný: Pon Máj 31, 2010 11:08 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod rybopet » Štv Dec 30, 2010 1:27 pm

Stewik-toto je nepriechodné, sumy za povolenky idú na zarybnenie,máme mať ešte menej peňazí na zarybnenie? Toto však nie je otázka rybozákonov.
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod rybopet » Pia Dec 31, 2010 11:07 am

Martino-skúsme debatiť o Tvojich návrhoch:Začal si myslím,že s oprávnenou a priechodnou požiadavkou povoliť celoročný lov na revíroch CaP.Má to aj logiku a legislatívne by to nemal byť problém.Ak sú tam ryby "chránené" tým,že z daného revíru neubúdajú,pretože sa nesmú brať,tiež nevidím absolútne žiadny dôvod na to,prečo by sa na nich nemohlo chytať celoročne.Musel by sa ale zmeniť paeragraf o Všeobecnom zákaze lovu v období od 15.3. do 1.6.,kde by sa muselo uviesť,že to neplatí pre vody s režimom Chyť a pusť.
-povoliť prívlač celoročne jednoznačne!Ak sú všetky sposoby ryboluvu povolené celý rok,nechápem ani ja,prečo to tak nie je u prívlače.
-prinesená rybka z iného revíru môže preniesť nejakú chorobu,to bol zámer legislatívcov,viem,že niekedy je ťažké nachytať malé rybky napr,. na Ružíne a potom chytať dravce, ale ak sa fakt šíria choroby aj takým spôsobom,potom tento zákaz má zmysel.A rybky chytené na Domaši 10.juna pri kontrole 20. oktobra musíš mať zapísané na dátume 10.júna.Ukážeš kontrole a basta, že Basta? áno.basta
-ploska pásavá z hľadiska ochrany je určite legislatívne zamontovaná aj do iných zákonov.Uvedom si,že plosku vlastne nemôžeš použiť ako nástrahu aj preto,že na nu nemožeš chytať na Ružíne,na Geči ...iba teoreticky by si mohol na Hornáde.Ale aké dravce na hornáde? Hore pstruhy,to je pravda,ale v dnešnej dobe chytať pstruhy na mrtvu rybku je podľa mňa prežitok.A to by som ja zakázal!Plosku by som nechal tak.
-pri love prívlačou ešte chytať aj iným spôsobom mi pripadá scestné a aj nelogické.Ja viem,chceš si krátiť čas pri chytaní kaprov,ked nič neberie už 5 hodín,vláčením ostriežikov.Ale je tam paragraf,ktorý hovorí,že s kaprárskou udicou/s každou/ máš vedieť hned manipulovať,ako chceš hned manipulovať s kaprárkou,na ktorej máš záber,ked vláčiš 20 metrov opodiaľ a máš práve na udici ostrieža?
-povoliť lov na dierkach:jednoznačne!Zdovodňovalo sa to myslím ochranou rybára,aby sa akože neutopil,ked sa pod ním preborí ľad,ale ved to v dnešnej "modernej" spoločnosti nemá opodstatnenie.Každý má rozum,je sám za seba zodpovedný.Je to krásny spôsob lovu rýb majúci pradávne tradície v Rusku a všade na severe.
-Tie trojháčiky si poplietol.Zákaz,resp. povolené sú systémy s dvomi jednoháčikmi a jedným dvojháčikom a jedným trojháčikom.Na umelých nástrahách to neplatí.O tom nie je zmienka.Umelá nástraha môže mať aj 5 trojháčikov.Teraz platí,že sumčiari nemôžu prešiť rybku dvoma trojhákmi,len dvoma jednohákmi.
-zákaz lovu z člna na vodách pod 10 ha má svoje opodstatnenie.Jednoducho na malej vode sa nemáš čo plantať s udicou na akomkoľvek plavidle,aby si nedostal krmidlom do hlavy,aby sa rybári nevadili,aby si pri vláčení nezasekával kaprárske udice.Čiže stačilo by doplniť slovko...akomkoľvek plavidle...,čiže ani nafukovačka!
-doba hájenia úhora je jasný nezmysel a aj mieňa asi tiež,ale mieň preto,že je hájený,ked je už podľa všetkého vytretý.Mal by byť hájený dokonca skôr,asi už v novembri a decembri a v januári už by sa mohol chytať.Ale toto je dosť okrajová záležitosť pre fungovanie SRZ.
Podstatné je to Martino,aby si nie že neveril,ale šiel na členskú schodzu a všetko toto naniesol ako požiadavku s rozumným vysvetlením. A presadil,aby Ta ostatní podporili a dostalo sa to do uznesenia.Ked takých uznesení bude viac,tak určite sa niečo rozumné presadí. Už nevládzem ťukať,čav a P.F.
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Pon Jan 03, 2011 2:19 pm

Necital som rozhovor s Balazom, ani nemam pred sebou zakon ani vyhlasku. Tak zacnem len tak ... pstruhovymi vodami. Zvysil by som lovnu mieru Pp, Pd a Si na min. 30cm celoplosne. Zakazal by som lov na mrtvu rybku a jej casti. Povolil by som pouzitie iba hacikov bez protihrotov, alebo s odstranenymi protihrotmi. A menej zavazne priestupky by som riesil zadrzanim udice a jej navratenie podmienil odpracovanim urciteho poctu brigadnickych hodin na pstruhovych chovnych tokoch. Zatial tolko.
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Pon Jan 03, 2011 2:29 pm

Uprimne si myslim, ze pripadne zmeny by mali zabezpecit v prvom rade zvysenu ochranu vod a vodnych zivocichov a to v sucastnosti je mozne len sprisnenim pravidiel rybolovu.
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod Laci » Pon Jan 03, 2011 2:35 pm

Maro, Lovna miera, zakaz na rybku a jej casti a riesenie menej zavaznych priestupkov odobratim prutu a vratenie az po odpracovani nejakeho poctu brig. hodin s tym s tebou suhlasim. Ale pouzivanie hacikov bez protihrotov na vsetkych pstruhovych vodach s tym s tebou nemozem suhlasit. V pripade ze by existoval pstruhovy revir chyt a pust alebo sukromak tak tam je to v pohode ale myslim ze na klasickych pstruhovych vodach si to nedokazem predstavit. Niesom z tych co si ponechavaju kazdeho jednoho pstruha co chytia. Potocaka si zobrat nedovolim lebo je to pre mna nieco ako boh medzi rybami, a co sa tyka duhaka tam si mozno za celu sezonu vezmem nejakych 12 kuskov. Ale o to tu nejde neie si predstavit lov na privlac na hornade bez protihrotov...mnoho krat sa rybe podari ujst a aj ked su tam protihroty...Pre mna je najvacsia radost ked sa mi rybu podari dostat na breh a ked sa s nou mozem odfotit a pustit ju spat do vody ale myslim ze bez protihrotov by to aspon co sa pstruhoveho hornadu tyka urcite castokrat skoncilo vypnutim ryby. Mozno este na stojacich vodach by to mohlo nejak prejst ale napriklad po nasadeni ryb do stojacich vod by sa mohlo lovit prvy tyzden len s nastrahami bez protihrotov.
Laci
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 257
Registrovaný: Uto Máj 13, 2008 9:41 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Pon Jan 03, 2011 5:03 pm

Laci> Som rad, ze so mnou v mnohom suhlasis. Co sa tyka protihrotov ... skusil si to? Kym som bol ortodoxny vlackar, prave koli potocakom z Hornadu som zacal zatlacat protihroty na rotackach, vobleroch, aj na jigovych hacikoch. Na pstruhovych vobleroch som dokonca daval dolu jeden trojhak. A ryby nejak ovela viac nepadali. Zato pusteny pstruh bol zraneny minimalne a to je podla mna dolezitejsie. Len to vyskusaj a uvidis, ze to ide. Ja vlacim bez protihrotov aj na kaprovych vodach, okrem velkych stukovych voblerov a jerkov.
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod rybopet » Pon Jan 03, 2011 10:05 pm

Maro-zvýšenie miery pstruha nič nerieši.Do vôd sa nasadzujú mierečné prevažne duháky od tých 30 - 32 a viac.Niekedy ide aj násada 27-29,ale nie je jej veľa.Potočák je v dnešných podmienkach ohrozený druh na pokraji vyhynutia,tiež sa nasadzuje v tržnej veľkosti a sem-tam 10-15 cm ,ktoré podľa mňa"jari nedožijú" z rôznych dôvodov.Som presvedčený,že aj keby sa zvýšila miera pstruha na 30cm ,stav pstruhov vo vodách by bol úplne rovnaký ako dnes a výbor by mal nespokojnú členskú základňu.Holt začarovaný kruh. :P
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Uto Jan 04, 2011 11:18 am

Ak naozaj chcete zmeny k lepsiemu, tak tie musia smerovat najskor k ochrane ryb, az potom k pohodlnejsiemu rybolovu. Najprv sa spytajme, co dobre zmena prinesie rybam a nie mne. Ako prospeje napr. celorocna privlac alebo dierkovanie rybam? Na to nech su sukromaky. Peto, na uspokojenie clenskej zakladne su urcene jatocne duhaky, Pp potrebuje ochranu a nie uspokojeneho tupca s prutom. Nehovorim, ze zvysenie miery vyriesi problemy, ale koli niecomu bola zavedena a jej zvysenie aspon trochu prospeje. Inak by niektore MO toto na svojich vodach nerobili.
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Ďalší

Späť na Rybársky poriadok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron