Návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Návrhy na zmenu a diskusia o rybárskom zákone, vyhláške a miestnom poriadku.

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod martino5 » Štv Dec 30, 2010 11:47 pm

..myslim ,že mnohim z nas je jasne ake zmeny v poriadku by mali nastat ...nebudem nejak vypisovat paragrafy,lebo by to bolo na dlhšie ,ale najpodstatnejšie doplnky:

1.Povolit celoročny nonstop lov -hlavne na vodach kaprovych - samozrejme s prisnym dodržiavanim a kontrolovanim lovnych mier .dobou hajenia a najmenšou lovnou mierou
2.Aspon na vodach "Chyt a pust!" povolit celoročny lov
3.Povolit lov na privlač ,rybku a pod. aspon od 15.maja
4.Zrušit zakaz lovu na rybku donesenu z ineho reviru resp. tento zakaz nejak presnejšie upresnit .....nakolko povedzme si v lete chytim rybky na Domaši -zamrazim ich a v zime pridem nas5 chytat so zmrazenymi rybkami na Domašu ....su z toho isteho reviru? su! ...ale aby sa predišlo problemom ,treba ten zakaz trošku inač definovat
5.Zrušit celoročne hajenie Plosky pasavej ......dajme tomu nechat dobu hajenia ,ale nie celoročne.
6.Pri love na privlač či vlačenim -povolit lov takisto lov na jednu udicu -na tažko ..klasicky lov na 2 udice
7.V zime povolit lov na dierkach ....tiež možno nie všade ,ale aspon na určitych typoch vod ..
8.Zrušit na blyskačoch či umelych navnadach zakaz použivania dvoch trojhačikov ....nakolko vačšina kupovanych umelych nastrah ma 2 trojhačiky
9.Bližšie definovat čo znamena v zakone veta -Zakaz lovu a pod. z člna na vodach menšich ako 10ha ??? na nafukovačke možem??
10.Zrušit dobu hajenia uhora a možno aj mieňa .... ale ked zrušit dobu hajenia u mieňa ,tak skor ho dat medzi hospodarske cenne ryby .t.z. ponechat si na jeden den 2 kusy...ale tu by som to videl na dlhšiu debatu..


... je toho ešte viac ,len osobne NEVERIM ,že sa dokaže niečo zmenit pri tomto vedeni SRZ ,ktore tu už je nejake desatročie vladne a takisto NEVERIM ,že bude vola poslancov zmenit v dohladnej dobe rybarske zakony ...takže v tomto smere som velky pesimista a je to ,ako sa vravi,len hadzanie hrachu o stenu :cry: :cry: bohužial
martino5
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 297
Registrovaný: Pia Apr 24, 2009 3:13 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod martino5 » Pon Jan 03, 2011 9:52 pm

maro píše:Necital som rozhovor s Balazom, ani nemam pred sebou zakon ani vyhlasku. Tak zacnem len tak ... pstruhovymi vodami. Zvysil by som lovnu mieru Pp, Pd a Si na min. 30cm celoplosne. Zakazal by som lov na mrtvu rybku a jej casti. Povolil by som pouzitie iba hacikov bez protihrotov, alebo s odstranenymi protihrotmi. A menej zavazne priestupky by som riesil zadrzanim udice a jej navratenie podmienil odpracovanim urciteho poctu brigadnickych hodin na pstruhovych chovnych tokoch. Zatial tolko.


..takymito riešeniami sa nikam nedostaneme..tych zakazov je v zakone dost ...na zaklade čoho ,akych zakonov by si zadržal udicu či prinutil odpracovat brigadu? Ano ,pripuštam je to pekne ...ale to je to iste ,ako keby si chcel niekomu ,ktory niečo ukradne v obchode ,prikazat ,aby odpracoval škodu vo Verejnoprospešnych pracach...bohužial ,opakujem bohužial s takymi prikazmi ,ktore sa nemaju o čo v zakone opriet je tažko manipulovat a zvlašt na Slovensku :cry: čo sa tyka odstranenia protihrotov,tiež si myslim ,že je to zbytočne ,ako potom chceš prinutit napr. vyrobcov Woblerov či blyskačov ,aby davali nastrahy bez protihrotov? .. :geek: to asi nie je take jednoduche...Skor sa fakt treba sustredit na zmenu zakonov,ktore priamo suvisia s rybolovnou technikou t.z. ako som už spomenul ,:
1.Povolit celoročny a celonočny nonstop lov na kaprovych vodac
2.Povolit lov na privlač a vlačenim na vodach kaprovych tiež cely rok
;)
martino5
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 297
Registrovaný: Pia Apr 24, 2009 3:13 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod rybopet » Ned Jan 09, 2011 9:48 pm

Mám 4 zásadné pripomienky a návrhy: 1.V parag. 8 Zákona o r. by som doplnil bod 4.-V rybarskom revíry s režimom "Lovenie rýb a ich púšťanie" je lov rýb povolený celoročne všetkými rybolovnými spôsobmi, t.j. na položenú,plávanú,muškárením aj prívlačou bez obmedzenia denného času lovu rýb.
2.V parag.14 "v pstruhových vodách sa zakazuje by som v bode b,doplnil na ...a mrtvu rybku alebo akúkoľvek jej časť.Vypadol by tým aj odsek d,.
A zrušil by som odsek h,,ktorý obmedzuje loviť na pstruhovke len 3 dni v týždni.Je to riadna blbosť!!!
V parag.16 by som v odseku d, zmenil nasledovné:...loviť na rybku alebo prívlač s rybkou alebo jej časťou od...Tým by bolo jednoznačne dané,že prívlač s umelými nástrahami je možná celý rok,tak ako položená,plávaná a muchárina!
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Uto Jan 11, 2011 10:50 pm

Tu su konkretne zmeny, ktore navrhujem. Citujem cele znenie odsekov, zmeny v texte som mal vyznacene hrubym pismom, ale nechce mi to tak skopirovat. Mozete si to porovnat s platnym zakonom a vyhlaskou.

Navrhovane zmeny Zakona c. 139/2002

§11 Ochrana ryb
(4) Zakaz lovu ryb podla odseku 3 sa nevztahuje na kaprove vody, ktore su vodnym tokom okrem slepych, mrtvych a odstavenych ramien, povrchovych vod umelo vzdutych v koryte vodneho toku a reviry s rezimom "Lovenie ryb a ich pustanie".

§14 V pstruhovych vodach sa zakazuje
b) pouzivat ako nastrahu zivu rybku a mrtvu rybku
d) vypustit cely
e) pouzivat pri love na plavanu a polozenu ine nastrahy ako rastlinneho povodu
g) pouzivat ako nastrahu hmyz vo vsetkych vyvojovych stadiach, cervy vsetkych druhov, ryzu, tarhonu, krupy a vsetky napodobeniny ikier (text prevzaty
z §15 g )
h) lovit privlacou a muskarenim viac ako tri dni v tyzdni, lovit na plavanu a polozenu viac ako styri dni v tyzdni

§16 V kaprovych vodach sa zakazuje
d) lovit na zivu rybku, mrtvu rybku alebo privlac s rybkou od 1. februara do 15. Juna
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Uto Jan 11, 2011 10:56 pm

Navrhovane zmeny Vyhlasky MZP SR c. 185/2006

§13 Lovna miera ryb
(1) d) jalec hlavaty (Leuciscus cephalus) 25 cm
j) lipen tymianovy (Thymallus thymallus) 30 cm
u) pstruh potocny (Salmo trutta m. fario) 30 cm

§14 Mnozstvo ulovkov a ich evidencia
(1) Loviaci pred zacatim lovu ryb zapisuje do zaznamu citatelne bez moznosti vymazania kazdy den lovu s uvedenim datumu a cisla rybarskeho reviru, v ktorom bude lov vykonavat, na pstruhovych vodach pri love na privlac alebo muskarenim datum zakruzkuje, pri love na plavanu alebo polozenu datum 2x podciarkne.
(2) b) tri kusy lososovitych ryb, lipna tymianoveho, podustvy severnej alebo mreny severnej, pripadne kombinaciu tychto druhov, alebo

§17 Sposoby lovu ryb
(5) Lov ryb privlacou je sposob lovu ryb jednou udicou, ktora sa sklada z rybarskeho pruta s navijakom, vlasca alebo splietanej snury a vlacenej nastrahy, pri ktorom je nastraha tahana prerusovanym alebo suvislym pohybom s cielom podnietit ryby k zaberu. Pri tomto sposobe lovu nemoze byt nahodena dalsia udica. Lov ryb pomocou bubliny, sbirolina alebo inych obdobnych pomocok sa povazuje za lov privlacou len pri pouziti umelych privlacovych nastrah a umelych musiek. Pri love ryb privlacou na pstruhovych vodach smu byt pouzite nastrahy opatrene hacikmi bez protihrotov, alebo hacikmi so zatlacenymi protihrotmi.

(6) Lov ryb muskarenim je sposob lovu ryb jednou udicou, ktora sa sklada z muskarskeho pruta, muskarskeho navijaka, muskarskej snury a nadvazca s pouzitim umelych musiek ako nastrahy. Zatazenie musiek musi byt sucastou musky. Pri tomto sposobe lovu nemoze byt nahodena dalsia udica. Lov ryb muskarskou udicou v lipnovych vodach s pouzitim strimra nad 5 cm ako nastrahy sa povazuje za lov ryb muskarenim pri love hlavatky. Pri love ryb muskarenim na pstruhovych a lipnovych vodach smu byt pouzite musky naviazane na hacikoch bez protihrotov, alebo na hacikoch so zatlacenymi protihrotmi.
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Pia Jan 14, 2011 1:24 pm

Len na pripomenutie ... citacia z prvych dvoch paragrafov zakona:

§1 (1) Tento zákon upravuje podmienky ochrany, chovu
a lovu rýb a ostatných vodných organizmov tak, aby
priamo alebo prostredníctvom ekologických väzieb nedochádzalo
k narušeniu vodných ekosystémov
a k ohrozeniu genofondu rýb.

§2 (1) Rybárstvo je súhrn činností zameraných na zachovanie,
zveladovanie, ochranu genofondu rýb a optimálne
využívanie produkcie ichtyofauny ako prírodného
bohatstva Slovenskej republiky.

Na prvom mieste je tu ochrana. Tak skusme ist naozaj touto cestou. Da sa to sklbit dohromady, ochrana a lov, len nesmieme byt egoisti.
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Štv Feb 03, 2011 11:30 am

Takže tu je sumár návrhov zmien, ktoré sme si prediskutovali na schôdzi. Sú to štyri strany. Prosím každého, nech si to prejde a ak som na niečo zabudol, alebo niečo nie je podľa vašich predstáv, napíšte to sem. Aj keď je podľa vás všeto vporiadku, tak to sem napíšte.
http://img24.imageshack.us/i/navrhyzmienpage1.jpg/
http://img94.imageshack.us/i/navrhyzmienpage2.jpg/
http://img844.imageshack.us/i/navrhyzmienpage3.jpg/
http://img34.imageshack.us/i/navrhyzmienpage4.jpg/
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Uto Feb 22, 2011 10:09 am

basta » Flintu do obilia nehádžeme, neboj. :) Mne je jasné, že návrhy sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií, a to na zmeny uskutočniteľné v kompetencii SRZ, resp. mestských organizácií a zmeny, kde je potrebný zásah do zákona. Prvé sú priechodné, pri troche dobrej vôle. Pri tých druhých je ale dôležité sa zamyslieť, čo je dôležitejšie. Ponechať dnešný zákon tak ako je, hoci nefunguje najlepšie a situácia na našich vodách sa zhoršuje, len aby sa zachoval počet revírov? Alebo zákon otvoriť, urobiť zásadné zmeny vedúce k zlepšeniu stavu vôd a riskovať stratu pár revírov? Osobne si myslím, že do súkromných rúk neprejdú rieky a priehrady na nich, lebo tie majú pre štát strategický význam a na týchto vodách je dôležité starať sa o fungovanie pôvodného prirodzeného ekosystému (vrámci možností samozrejme). Uzavreté umelé vody nech sú kľudne aj v rukách súkromníkov. §2 ods.1 Zákona hovorí: "Rybárstvo je súhrn činností zameraných na zachovanie, zveľaďovanie, ochranu genofondu rýb a optimálne využívanie produkcie ichtyofauny ako prírodného bohatstva Slovenskej republiky". To, čo sa v súčasnosti deje na našich vodách, je vlastne porušovanie zákona. A ak ho neotvoríme a nezmeníme, bude súčasný stav nezákonný aj naďalej. Harvánek sa bojí odlivu členov zo SRZ? Bolo by to len na prospech veci. Súčasné všeľudové rybárstvo je katastrofa. SRZ by sa malo pretransformovať na združenie schopné dodržiavať spomínaný paragraf, lebo dnes je to v prevažnej miere zdroj lacného kaprieho a dúhačieho mäsa ...
Naposledy upravil maro dňa Uto Feb 22, 2011 4:28 pm, celkovo upravené 2
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: návrhy na zmeny v Rybárskom zákone a vyhláške

Poslaťod maro » Pia Feb 25, 2011 12:55 pm

Áno, termíny schôdzí sú pevne dané, máš ich v miestnom poriadku na konci ...
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: Flamewar, výmeny názorov, diskusia

Poslaťod s0krates » Pia Nov 11, 2011 10:27 am

maro píše:plavec » Ale veď ja sa nehnevám, ja som rád, že diskutujeme, posúva nás to ďalej. Teraz napr. netrpezlivo čakám na s0kratovu odpoveď, dúfam že moju reakciu nezoberie v zlom, nereagovať na "pragmatizmus" som nedokázal ... :)


... ???...diskutujeme, netrpezlivo, nezoberie v zlom, pragmatizmus :D

V Šaci na námestí je Šačianský erb...je to úľ,okolo neho 7 včiel a nápis : MENS OMNIBUS UNA - VŠETCI JEDNEJ MYSLE

Hľadať úplnú názorovú zhodu, by bolo nemožné, ale hľadať spoločný cieľ je nutnosť.

- chceme aj naďalej chytať pekné ryby :?: - chceme...a to chce každý rybár, či už je muškár, kaprár,sumčiar, plavačkár, prívlačiar, CHaP,mäsiar,mrazničkár,bombaľ,alebo hoci aj pytliak.
Ak chceme tento cieľ dosiahnuť je nutné znížiť počty rýb,ktoré si rybári ročne privlastnia a upraviť ich minimálne miery smerom hore
...za daného stavu niet inej cesty.
Limity a miery sa dajú upraviť jedine :
185
V Y H L Á Š K A
Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
zo 17. marca 2006,
ktorou sa vykonáva zákon č. 139/2002 Z. z. o rybárstve
v znení neskorších predpisov

konkrétne § 13 §14 a teraz otázka znie: AKO TO UROBIŤ :?:

PS: neviem prečo,ale to čo je uvedené v povolenke o 50ks hosp. cenných rýb som nikde nenašiel.
s0krates
 

Ďalší

Späť na Rybársky poriadok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron