Stredná prívlač - vlasec a lanko

Témy týkajúce sa kaprových a pstruhových vôd. Ochrana rýb a živ. prostredia, lovné techniky a pod.

Stredná prívlač - vlasec a lanko

Poslaťod IG0R » Štv Máj 12, 2011 10:13 am

Zaujimalo by ma aky hruby vlasec pouzivate pri cielenom love Zubacov a Bolenov na privlac a ci pouzivate aj lanko pre istotu keby zabrala stuka pripadne z ineho dovodu.
IG0R
 

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod Eko » Štv Máj 12, 2011 6:28 pm

Na lov zubacov sa zvykne pouzivat snura kvoli tomu lebo citis kazdy kamen-zaber a lepsie ich seknes maju tvrde gamby, ale v pohode aj so silonom sa da... ja som odchytal minulu sezonu len so silonom chytal som aj v prudkom vetre a zabery som citil bez probemov..ja osobne pouzivam 18tku a tak isto aj na bolene mam 18tku ale moze sa pozuit aj hrubsi silon ..samozrejme zalezi aj od toho aku udicu prave pouzivas a na ake jigy chytas pri 18tke sa mi sem tam staklo ze pri zahadzovani mi odorvalo silon lebo bol tazsi jig ...na Bolena lanko nepouzivaj ani len zo srandy ta je opatrna asi najviac zo vsetkych ryb .na zubaca to az tak nevadi ked das fluorocarbon tak v pohode to ti stuka neprekusne a je to priehladne, ale asi sa to oplati lebo vela krat sa stava ze zabere stuka miesto zubaca.... to su len moje poznatky su tu omnoho vacsi frajeri ktori ti poradia lepsie ....nebudem ich menovat lebo budu namysleni :lol:
Obrázok užívateľa
Eko
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 351
Registrovaný: Uto Júl 29, 2008 9:37 pm

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod dr.david » Štv Máj 12, 2011 10:50 pm

zo zaciatku som na bolene pouzival vlasec 0,18, poslednych 4-5 rokov uz iba snura. bez lanka. tento rok chcem skusat navezec z fluocarbonu.
dr.david
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 67
Registrovaný: Sob Máj 10, 2008 11:56 am

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod IG0R » Pia Máj 13, 2011 7:43 am

Nestalo sa vam ze skocila stuka ked ste chytali bez lanka?
Vzdy sa ju podarilo vytiahnut, alebo prekusla silon?
IG0R
 

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod maro » Pia Máj 13, 2011 7:59 am

U šťuky je to vždy lotéria, ak nemáš lanko, záleží ako je nástraha zaseknutá. Ak je hlboko a vlasec má kontakt s jej zubami, na 99% to upáli. Fluorokarbon je tvrdší, ale nie je to istota, ani kevlar. Jedine kov, oceľové alebo wolfrámové lanko a máš istotu. Ten wolfrám je aj celkom nenápadný. Ak je veľká pravdepodobnosť, že šťuka môže zabrať pri chytaní iných dravcov, treba lanko použiť, už len s ohľadom na možné poškodenie šťuky, aby neodplávala napr. s woblerom prešitou tlamou, čo je pre ňu istá smrť ...
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod hlava » Pia Máj 13, 2011 5:25 pm

stuka moze zabrat aj pri ostriezovani ked ma clovek napr aj 12 silon. Aj sumec ma dobre kefy taktiez moze zabrat. takze ak ma stuka odlkusnut tak odkusne
hlava
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 441
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 1:37 pm

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod IG0R » Str Jún 01, 2011 8:48 am

Zdravim, mozte mi poradit este v 3 veciach:

1)
Vcera som si v ramci pripravy na sezonu kupil wolframove lanka Φ 0.23mm tj cca 10kg.
Bude stacit 25cm lanko ? mali aj 50cm.

2)
Planujem ist na bolene, zubace, ale na vody kde su aj stuky.
Vlasec mam navinuty 0,18 ale zevraj je moznost dokupit cievku ku navijaku tak by som si dal aj hrubsi, ktory by ste doporucili?

3)
Na Bukovci som pri love pstruhov chytil svojho prveho zubaca. 54cm, silon 0,14 mm, bez lanka na hacik bez protihrotu 8-) . Kolega vravi ze zubac tiez moze prekusnut silon a ze mam dat lanko, ale on nechyta dravce na privlac, ale na tazko/plavak. Neviem ci su na Bukovci stuky, ale nevidel som ich tam lovit este. Myslite ze aj na Bukovec by som mal ist s lankom koli zubacom?
IG0R
 

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod rybopet » Str Jún 01, 2011 6:30 pm

Igi- také lanko je veľmo dobré na kosatky,silon hrubší ako 18 je tiež dobrý na kosatky a na Bukovci je veľa metrových šťúk, takže bez lanka ani na krok!
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod maro » Štv Jún 02, 2011 8:35 am

IG0R » Ten rybopet je tuším kaprár, toho nepočúvaj ... :D

1) Výhodné je kúpiť si wolframové lanko v návine na cievke a doma si vyrobiť lankové náväzce aké len chceš. Ja používam lanko s nosnosťou 6kg o dĺžkach min. 30 cm. 25 cm môže stačiť, ale ak príde veľká šťuka a vezme nástrahu hlboko, tak nemusí ... na jerk bait používam 40 cm nerezovú strunu ...

2) 0,18 je na strednú prívlač OK. Ak si zoženieš náhradnú cievku, naviň si na ňu radšej spletanú šnúru, niekedy sa hodí viac ako monofil. Riaď sa nosnosťou, nie priemerom ...

3) Šťuka silón "neprekusne", ale prereže, má totiž na zuboch ostré okraje ako žiletka a o tie ak sa odrie napnutý monofil, je po paráde. Zubáč nemá takéto ostré okraje zubov, preto nepoškodený monofil vydrží. Neviem o tom, že by sa na Bukovci chytali šťuky, takže tam by som išiel bez lanka.

Všeobecne ... ak ideš na ostrieže or zubáče s gumkami na jednoháčiku (najlepšie bez protihrotu :) ), kľudne lanko vynechaj. Ale ak ideš chytať napríklad na vobler s dvoma trojhákmi a na danej vode sa vyskytujú šťuky, daj určite lanko, urvaná šťuka s tlamou prešitou trojhákom má pramalú šancu na prežitie.
maro
Pretekár
Pretekár
 
Príspevky: 785
Registrovaný: Pon Máj 12, 2008 7:58 am

Re: stredna privlac - vlasec a lanko

Poslaťod hlava » Štv Jún 02, 2011 2:33 pm

netreba zabudat na sumce tie maju tiez dobre kefy a zodru silon jedna radost daju sa zdolat aj bez lanka ale je to 50 na 50 ale tie na bukovci niesu :o ale pravdepodobne nebudes chytat iba na bukovci
hlava
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 441
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 1:37 pm

Ďalší

Späť na Všeobecne o rybárstve

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron