Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Témy týkajúce sa kaprových a pstruhových vôd. Ochrana rýb a živ. prostredia, lovné techniky a pod.

Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod martens » Pon Júl 07, 2008 9:32 am

Pozdravujem vsetkych, ktorym ucarovala tato nadherna voda? Na minulom fore som sa pokusil rozvinut temu ohladom lovu na tejto lokalite, ale slo to slabo. Pokusim sa teda vyspecifikovat uzsiu oblast a mozno sa niekto podeli so zazitkami.

Ja som sa uplne zblaznil do rybolovu z clna. Samozrejme, ze nemam ziadne skusenosti, ziadne vysledky a to co som tam predvadzal tuto sobotu bola skor groteska, ale clovek sa uci skusenostou. Ked som videl, ako vedla mna vyrazila particka miestnych na clne a za 8 hodin sa vratili s niekolkymi zubacmi, doslo mi, ze na tom love z lodky nieco bude, kedze z brehu na 16 palic ti co chytali vedla nas, v priemere vytiahli len 1 kapra. Dokonca som mal aj sonar. ALe o sposobe lovu som nevedel nic. Na nete som sa pokusal nieco najst, alebo nejake video, ale nebolo tam nic bez nazornych ukazok.

1. Lovim zubacov z lodky na rybku. Ako postupujete? Mna zaujima take, ci ukotvite lodku aby ste rybku hodili a aby bola na jednom mieste, alebo nechate nech cln unasa a rybku tahate po dne. Alebo ju hodite a potahujete po dne. Tiez ma zaujima vzdialenost aku hadzete. Hlbka v miestach kde som chytal bola 5 m. Chytate aj tak, ze rybku spustite priamo kolmo pod lodku, alebo je prakticky nemozne, aby sa ryba nezlakla clna na hladine? /Ja som padloval, nepouzival som elektromotor/

2. Lovim zubacov z lodny na umelu nastrahu. Ja som skusal biely twister. Ani tuk. Sonar ukazoval velke ryby v hlbke aj 1 meter, skusal som jemny blyskac pripominajuci belicku, ani tuk. Poradte, akej farby pouzivate gumene rybky alebo twistre, aky sposob lovu, akej farby hlavicky pouzivate...

Cim viac detailov rozpisete, tym budem vdacnejsi. Aby som este dolozil moje skusenosti. 3 ostrieze, ale chytene z brehu. Na clne asi 1 km od nasho stanovista nas chytil lejak. Aj ked sme mali prsiplaste, zatieklo nam za krize, cca 30 minut padlovania trvalo kym sme dosli na breh. Priserna zima, mozno 12 stupnov. Ja som siel spat na chatu. Rano som sa citil chory ako pes. 1 paralen a 14 hodin spanku to spravilo. Inak, lovil som na strkovisku pri prvej jame.

Mozno ma niekto skusenosti lovu z clna napr. na ruzine, sirave, orave... sposob by mal byt podobny. Podelte ak to nie je tajnost.
martens
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Júl 07, 2008 9:14 am

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod rybopet » Pon Júl 07, 2008 8:44 pm

Mňa už tenTvoj fanatizmus prešiel,ale držím Ti prsty ,aby sa Ti splnil sen.Čisto teoreticky.Zubáče musíš hľadať na zlomoch,kedy sa napr. 5m zvažuje do 9m a je tam kamenisté dno.Alebo koryto a na jeho hrane.Poradím Ti jednu vec,už je to jedno,lebo Mara je podľa mňa riadne drancovaná od zubáčov/16.6. na vode odhadujem 50 člnov/,naľavo od dechtárov sú vo vode obrovské pne/boli viditeľné,ked Mara mala neskutočý podstav vody/,a tiež sa môžeš priplichtiť k dalším člnom/ak sú tri na jednom mieste,bud si istý,že sú tam,kde sú zubáče/.Tiež okolo ostrova,kde sú na dne krásne veľké okrúhliaky/sám som na nich spal,tiež vtedy,ked bolo málo vody/ a na vtoku Váhu.Jeden starší český časák písal,že cez deň brali zubáče len na zeleno hnedé perleťové banjo úplne pomaly ťahané/veľkosť 7-10 cm/,čiže predpokladám zatúlaný ostriežik v pelechu zubáčov.Ak som Ti pomohol,budem rád.Pijem slivovicu!
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod joysi » Uto Júl 08, 2008 6:11 pm

Martens: Pocuj, ja by som Rybopetovi neveril on je totalny abstinent a pije len zazvorove caje a podobne ...

Aby som nebol mimo temy tak zubace som skusal z pramici na Mare tiez.. ale len ostrieze a nejaka stucka..
Ale to je preto ze to neviem.
Zatial ... :lol:
joysi
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 120
Registrovaný: Sob Máj 10, 2008 4:33 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod brandys » Uto Júl 08, 2008 10:52 pm

martens: Tiež sa pripojím, práve som dnes myslel na to, že si asi kúpim motor, lebo keď, tak stále iba veslujem. Aj mňa to kedysi pobláznilo na Ružíne, zháňal som všade fishhunter, keď to bol ešte podpultový tovar ako za totality napr. rychloschnúce juhoslovanské plavky tzv.ISKI, Alpiny, Markery atď. Ale k veci: Bol som na Ružíne veľakrát na vode a zubáče som pochytal všetky z brehu. Ale chodil som s člnom viac pre zážitok ako samotný lov, zdá sa mi. Lebo keď som vyšiel na vodu, nevedel som sa zrazu rozhodnúť čo budem vlastne robiť. Či hádzať ku brehu na šťuky, vertikálne chytať v zátokach ostrieže, nad korytom biť twistrami na zubáče atď. Podla mňa je veľmi dobrý spôsob lovu priebežný plavák s rybkou, aspoň kedysi sme na Ružíne chytali ostriežiska ako kapre!! Naozaj. Na Domáši som z člna krásne lapal na hrdzavú meppsku bolene, ale Ty sa pýtaš na tie zubáče. Určite je to na Ružíne veľmi efektívne, len sa na to treba dobre sústrediť a nerušene zakotviť na jednom mieste. Ahoj Braňo.
brandys
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 145
Registrovaný: Sob Máj 10, 2008 10:09 pm

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod kura11 » Štv Júl 10, 2008 3:12 pm

Zubaqce su take tajomne ryby, kolko na ne chodime a stale nevieme ako na ne... proste zubaca treba vymaknut miesto a cas kedy su na tom mieste a krmia sa... kedysi som tiez mal velke oci ze ked vyjdem na clne na ruzin tak na mna nikto nema ale po par rybackach kedy som s clna nelapil ani supinku som to vzdal... momentalne si myslim ze zubace chodia parkrat do dna, na par chvil sa krmit do plytcin... na mare som zubace este nelovil, tak neporadim, ale ako vravel rybopet, chce to hladat so sonarom nie ryby ale zlomy, stromy, nerovne dno... a pod... aj tak je najdolezitejsie miesto a cas brania.. nastraha je az druhorada podla mna... ked su tam a zeru zoberu takmer vsetko ak sa im to spravne predhodi pred papulu...
kura11
 

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod brandys » Štv Júl 10, 2008 4:50 pm

kura11: Tak,tak. Len s nástrahou to až tak jedno asi nebude. ;)
brandys
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 145
Registrovaný: Sob Máj 10, 2008 10:09 pm

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod martens » Ned Júl 13, 2008 9:49 pm

Dakujem za take rozsiahle odpovede. O tych zlomoch som uz pocul, sonar mi ukazal zlomy kde bol rozdiel len 1 meter. Tiez len padlujem a aj ked ryba nezaberie, za 3 hodiny padlovania ten pocit uz len z toho zamakania stoji za to.

Ja by som bol rad keby sa v tejto kategorii poradil kazdy s hoci cim, kto uz na mare chytal. Hoc len aj zazitky. Bol som tam opat aj tento vikend. Nie pri vode, len na chate, trebalo tam nieco urobit. Siel som do mesta a zoznamil som sa so zaujimavym clovekom. Tvrdi, ze robi testera rybarskeho naradia pre nejaku znacku a ze sa specializuje len na privlac. Na ryby chodi kazdy druhy den. Dalsi vikend tam idem opat. Slubil, ze ma vezme na cln. Tvrdi, ze to, ze chytime zubaca je zarucene. Ci bude mat nad 80 cm tak to zarucene nie je. Trosku o znelo ako chvalenkarstvo, ale potom vytiahol mobil a ukazoval mi fotky zubacov ktore nachytal. Asi fakt nekecal. Posledna fotka ktoru mi ukazal ma naozaj dostala. Predvcerom jeho kamos siel na maru. Chytil 30 kilovu stuku. Na fotke ju drzal dospely clovek po stojacky. Nieco tak obrovske som nevidel ani na internete, ani z kanadskych jazier. Tomu sa povie krokoril. Jej hlava bola vacsia ako jeho. Myslim, ze ju uverejnia v Polovnictve a rybarstve, neviem ci to stihnu uz do toho najblizsieho. Ak nie, v sobotu ked s nim budem mi to preposle na mobil, stiahnem to do compu a prilepim to sem. Myslim, ze pojde o slovensky rekord. urcite tu fotku niekde uverejnia. Ked ju niekde uvidite, dajte mne aj ostatnym vediet. Napiste to sem.

Budem na Liptove asi tyzden. Koncom augusta tam pojdem opat. urcite podam spravu ze ako sa darilo a mozno pripojim aj nejaku fotku.
martens
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Júl 07, 2008 9:14 am

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod rybopet » Pia Júl 18, 2008 9:57 pm

Tu fotku som videl,aj ked som to nevedel,podľa pozadia som tušil,že ide o Maru.Je to ako vyhrať v Lotte.Ale ,kto vie ,ten vie./a má šťastie/
rybopet
Hyperaktívny diskutér
Hyperaktívny diskutér
 
Príspevky: 1000
Registrovaný: Ned Máj 11, 2008 8:50 pm

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod walther » Pon Júl 21, 2008 8:37 pm

Mám málo skúsenosti z lovu zubáčov z člna na Mare. Lepšie je to na Domaši, kde poznám niekoľko miest a ak tam nestraší veľa rybárov na člnoch viem kde ich hľadať a niečo aj chytiť.
Na Mare som pozoroval celé hodiny rybárov loviť ryby z člna. Väčšinou jeden lovil na prívlač a druhý muškáril. Od domácich som sa dozvedel, že lovia zubáče a ostrieže. Sám som to skúsil niekoľkokrát na pravé poludnie ale len tak bez sonaru a na náhodu. Tomu zodpovedal aj neúlovok.
Chytal som zubáčov ale z brehu a to väčšinou koncom júna v jednej zátoke. Veľmi ťažko bolo vtedy chytiť pri brehu nástrahovú rybku. Jednoznačne však zubáče uprednostňovali beličky - záber bol skoro istý, potom plotice a až nakoniec ostrieže. Zistil som, že na Mare bez sonaru loviť zubáče z člna je veľmi neisté. 8-)
walther
Diskutér
Diskutér
 
Príspevky: 268
Registrovaný: Sob Jún 14, 2008 9:38 pm

Re: Liptovská Mara - lov zubacov z clna

Poslaťod martens » Štv Aug 07, 2008 1:44 pm

trosku od Mary odbocim na nacinie. Pri poslednej navsteve Liptova mi moj znamy ponukol prut MIKADO ZANDER STICK, pouzity 1x, za 1000 korun. /chlapik robi testera pre Mikado, takze ho len rozbalil, pohral sa s nim a ponukol mi ho/ Tak som ho zobral. Ma niekto z vas s nim skusenosti? Ci uz negativne alebo pozitivne? Pri vode som s nim este nebol. Este k nemu nemam kupeny ani navijak.

Ak by niekto chcel odporucit nejaky konkretny navijak na vlacku, s ktorym ma dobre skusenosti, budem len rad.

Este by som si rad nechal poradit. Je tu niekto, kto pri privlaci pouziva snuru namiesto silonu? Oplati sa do toho investovat, kedze je niekolko nasobne drahsia ako silon? Alebo silon 0.20 raptor musi bohate stacit? Lebo snuru pouzivaju vacsinou pri love vacsich ryb /sumcov/, aspon tak som sa to docital, ale na druhej strane ten tester mi tvrdil, ze pri snure citis aj tie najjemnejsie zabery. Chcem vediet aj vas nazor.

Len vyzvedam. Dufam, ze nevyvolam nejaku kritiku, ale ked v mojom okoli sa nie je s kym o takychto elementarnych veciach poradit :?
martens
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Júl 07, 2008 9:14 am

Ďalší

Späť na Všeobecne o rybárstve

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron